wtorek, 2 sierpnia 2016

Jan Paweł II i „Solidarność”- pierwsza pielgrzymka papieża do Polski..





Jan Paweł II i „Solidarność”- pierwsza pielgrzymka papieża do Polski..



Obecnie cała Polska cieszy się z przybycia papieża Franciszka na światowe dni młodzieży w Krakowie. Tym wydarzeniu towarzyszy ogromna radość ze strony wiernych, różnego pochodzenia.
Dzisiaj, możemy przywitać papieża w innym już kraju. Ja, chciałabym przypomnieć wizytę Jana Pawła II w 1979 roku, która wzbudzała nie mniej emocji, niż ta Franciszka, w ostatnich dniach. Była to jedna z najważniejszych pielgrzymek odbyta przez polskiego papieża. Jan Paweł II przybył do Polski 25 czerwca w 1979 roku na znak pojednania i solidarności z polską ludnością która cierpiała z powodu obecnej władzy komunistycznej. Nie bez powodu papież w 1979 roku, zawitał do swojej ojczyzny, lata siedemdziesiąte, były jednym z najczarniejszych okresów w historii Polski.




 Co działo się w latach siedemdziesiątych?

 


W skrócie,  na wskutek podwyższenia cen żywności 1970 roku, ludność zaczęła protestować. Zamieszki, demonstracje i strajki rozpoczęły się 14 grudnia i trwały do 22 grudnia, głównie w takich miastach ja Szczecin, Gdynia, Gdańsk oraz w Elblągu. Milicja krwawo stłumiła strajkującą ludność tym samym zabijając uczestników manifestacji. Wśród ofiar znalazł się Zbyszek Godlewski, który był bohaterem ballady o Janku Wiśniewskim.

 


                     ( na zdjęciu strajkujący robotnicy z huty szczecińskiej, grudzień 1970)

                                            (Ballada o Janku Wiśniewskim w wykonaniu Kazika)



Zamieszki na Wybrzeżu zakończyły się odsunięciem od władzy Władysława Gomułki. Z powodu skompromitowania pierwszego sekretarza, Edward Gierek zastąpił jego miejsce.


             

Na przełomie 1975 a 1976 roku, pomimo obietnic Edwarda Gierka i nowego rządu, Polska gospodarka znajduje znowu znajduje się kryzysie. W czerwcu 1976, rząd Piotra Jaroszewicza wprowadził drastyczny wzrost cen, co spowodowało ogromne niezadowolenie wśród ludności. Z tego powodu, wybuchły strajki w takich miastach jak Radom, Ursus i Płock. Milicja użyła ponownie siłą chciała stłumić strajkujących. Podczas tych zajść, pojawiły się ofiary śmiertelne, pobite przez MO.



Rok później, w 1977 roku, z rąk milicji ginie student wydziału polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stanisław Pyjas, był jednym z opozycjonistów, jego śmierć wywołała liczne demonstracje studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy z powody śmierci kolegi, utworzyli Studencki Komitet Solidarności (SKS).  Studenci znaleźli zwłoki swojego kolegi, 7 maja, na ulicy Szewskiej w Krakowie.





W 1978 roku, na papieża został wybrany krakowski biskup Karol Wojtyła. Było to dla Polaków jedno z najważniejszych momentów w historii. Od tamtego momentu, Polska miała tak wielki autorytet w osobie papieża, którego bali się komuniści.  W 1979 roku, Karol Wojtyła, już jako Jan Paweł II odbywa swoją pierwszą pielgrzymkę do Polski. Jego wizyta miała wówczas ogromne znaczenie polityczne. 

Papież zdawał sobie sprawę z trudnej sytuacji panującej w kraju. Jego wizyta w komunistycznej Polsce wzbudzała niepokój wśród komunistów. Wizyta papieża zrodziła wielkie nadzieje Polaków o wolnej Polsce. Papież, był pewnym fundamentem, który stał się dla Polaków również symbolem walki o wolność. Dzięki tej wizycie papieża, w 1980 roku władza dopuściła do utworzenia się „Solidarności”. Słowa papieża wzbudzały tak silne uczucia patriotyczne, że Polacy poczuli siłę do walki ze zbrodniczym systemem. 


                             (16 października 1978 roku, Karol Wojtyła zostaje wybrany na papieża)

Klaudia Tyszecka Rok

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz